5 Şubat 2010 Cuma

Başlangıç

Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Fotoğrafa doğa fotoğrafı çekerek başladım. Doğada olmak zaten muhteşem. Bir de o ortamda çiçeklerin-böceklerin, dağların-taşların, yaprakların-mantarların, ırmakların, doğayla ilgili aklınıza daha ne gelirse onların fotoğrafını çekmek daha da muhteşem.

Doğa fotoğrafı çekmek kafa boşaltmak için birebir. Yoğun konsantrasyon gerektiriyor. Etrafta sürekli çekecek birşeyler arıyorsun. Bulunca en iyi şekilde çekmek için yol yordam arıyorsun. Makinayı takıyorsun üçayağa, kadrajını yapıyorsun ve  bazen başlıyorsun beklemeye....

Bazen rüzgarın dinmesini, bazen esmesini...
Güneşin çıkmasını, bazen bir bulutun arkasına girmesini...
Işığın değişmesini...
Çiçeğin üzerine bir böcek konmasını, ya da konmuş böceğin hareket etmesini...
Bazen de çok hızlı olmak gerekiyor.
Uygun ışık her an gidebilir...
böcek her an uçabilir...

Yani bütün bunlar olurken başka şeyler düşünmeye vakit yok. Kafada sadece fotoğraf var.

Doğa fotoğrafı çekmeyi seviyorum da çekilmiş doğa fotoğraflarına bakmak bir süre sonra tatmin etmemeye başladı.

Sonra evlendim. Eşim de (ona kısaca Sal diyelim) fotoğraf çekiyor ama doğa fotoğrafı çekmeyi hiç sevmiyor. Evlilikte ortak paydada buluşmak lazım. Biz de başladık dünyanın malum ünlü şehirlerini gezip oralarda fotoğraf çekmeye. Bu blogda gezi anılarımla birlikte işte o şehirlerden fotoğraflar olacak.

Fotoğraf çeken çektiklerini paylaşmak ister.....

2 yorum:

klarnettaksimi dedi ki...

MERHABALAR. BEN DE BİR ÖĞRETMENİM. BEN DE LONDRA'YA GİTTİM GÖRDÜM GEZDİM. fOTOGRAFLAR VE VİDEOLAR CEKTİM. AMA SİZİN CEKTİKLERİNİZ DAHA GÜZEL. ACABA FOTOGRAF MAKİNANINIZIN MODELİNİ VE OBJEKTİFİNİZİN MARKASINI ÖĞRENEBİLİR MİYİM. AYRINTILI BİR ŞEKİLDE FOTOGRAFLARINIZI HANGİ EKİPMANLARLA ÇEKTİNİZ. ÖZELLİKLE LONDRA FOTOGRAFLARINIZ HANGİ DSLR İLE VE OBJEKTİFLE CEKTİNİZ. BİR SİTEDEKİ LONDRA FOTOGRAFLARIYLA FOTOŞOPTA OYNADINIZ MI YOKSA DİREK OBJEKTİFİNİZDEN ÇIKAN FOTOGRAFLARI MI KOYDUNUZ? CEKİM EKİPMANLARINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM. BEN DE CANON 60D VE 18-135MM KİT LENS KULLANIYORUM BU ARADA. TEŞEKKÜR EDERİM. HALİL İBRAHİM TOPUZ

Nesrin Galatalı dedi ki...

Selamlar,
Fotoğraf makinam Nikon D7000 ile 18-105mm kit lens idi. Ancak lensden memnun kalmadığım için (özellikle keskinlik sorunu vardı) son Londra gezisine gitmeden önce 24-70mm f:2,8 lens aldım ve çok memnun kaldım.
Bazı fotoğraflar (özellikle London eye içinden çekilmiş olanlar) Canon Powershot S5IS ile çekildi ki bu fotoğraflardaki kalite düşüklüğü hemen farkedilebilir.
Dijital fotoğraf doğası gereği her zaman fotoşopta müdahele gerektiriyor. Eğer ışık iyiyse ve fotoğraf iyi çıkmışsa çok az bir level ayarı ile yetiniyorum ve olduğu gibi koyuyorum.
Kasım ayında çekilmiş ilk etap Londra fotoğraflarında hava kapalı ve puslu olduğu için yoğun fotoşop var. Pekçoğunda topaz adjust 4 HDR-Sketch kullandım.
Benden de teşekkürler, ışığınız bol olsun.
Nesrin Galatalı