6 Kasım 2012 Salı

ALESUND NORVEÇ


Norveç gezimize devam ediyoruz. Geiranger Fiyordu turumuzdan sonra yolumuzun üzerindeki Alesund'da saat 7 civarında gemiden indik. Gece 12'ye doğru da başka bir gemi ile Bergen'e geri döneceğiz. Alesund'da geçirmek için 5 saatimiz var. Elimizde de orta boy bir valiz ile iki tane ağır sırt çantası.
Gitmeden önce yaptığımız araştırmada Alesund'un Norveç'in en güzel şehri olduğunu ve özellikle de mimarisi ile öne çıktığını öğrenmiştik. Ayrıca UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Beklentimiz çok yüksekti.
Beklentimiz böyle yüksek iken Norveç gezimizin tek hayal kırıklığı oldu Alesund. Limandan ileriye doğru biraz yürüdüğümüzde hayalet bir şehirde olduğumuzu farkettik. Birkaç turistten başka sokaklarda hiç kimseler olmadığı gibi bütün dükkanlar da kapalıydı. Çünkü günlerden PAZARDI. Açık olan birkaç dükkan da akşam olduğu için zaten kapanmış. Herkes evinde Avrupa Kupası maçı seyrediyormuş. (İngiltere-İtalya).
Karnımız acıkmıştı ama doğru dürüst yemek yiyecek açık bir yer bulamadık. Liman ofislerinin kapıları duvar. Turist bilgilendirme ofisine gittik bavulumuzu emanet edelim diye "Yarım saat sonra kapatıyoruz, alamayız" dediler. Şehir turu yaptıran trene binelim dedik: Pazarları çalışmıyormuş. Elimizde bavulla kalakaldık güzelim şehrin ortasında.
Alesund Norway
Fotoğrafın sağ üst köşesindeki Aksla Dağı'nda yer alan Fjellstua adı restoranın bulunduğu noktaya çıkarak Alesund'u kuş bakışı görmek istiyoruz.  Bu kafe-restoran Alesund'un en eskilerindenmiş. İlk haliyle ahşap olarak 1903 yılında açılmış.  Şehir merkezinden 418 basamaklı bir merdivenle buraya çıkmak mümkün. Güneş hala çok yakıcı olduğundan, elimizde de valiz olduğu için merdivenleri çıkıp çıkmama konusunda tereddüt yaşıyoruz. Şehir gezi treni ile de buraya gitmek mümkün ama dediğim gibi günlerden pazar, tren çalışmıyor.
Taksi durağında zar zor bir taksi bularak yukarıya çıkmayı başarıyoruz.
Sun Kil Moon'un Alesund diye harika bir şarkısı varmış. Ben Alesund gezimize hayalet müziğini uygun görmüştüm gerçi.
Fjellstua'nın terasından manzara bir harika. Şehir her ne kadar ters ışıkta kalsa da doya doya fotoğraf çektik. Keyfimiz yerine geldi.
Alesund 
 Diğer taraftan manzara.
Alesund  
Alesund 
Alesund 
Alesund 
Alesund 3 tane adadan oluşmuş. Her ada birbirine köprüler ile bağlanmış. Hatta yer altı tünelleri bile varmış adalar arasında.
Alesund 
Çıkmak istemediğimiz merdivenleri şimdi inmeye başladık. Saat akşam 9 civarı olduğu için güneş ışıkları etkisini iyice yitirmişti. İniş çok keyifli geçti.
Alesund  
 Alesund 1904 yılında büyük bir yangın geçirmiş. Şehirdeki 850 adet ahşap ev yanarken yaklaşık 10 bin kişi evsiz kalmış. Şehir ahalisini çoğunlukla zengin balık tüccarları oluşturuyormuş. Dönemin Alman Kralı 2. Wilhelm daha önceden sık sık ziyaret ettiği ve sevdiği bu şehre savaş gemileriyle yardım göndermiş.
Alesund yangının ardından Art Nouveau tarzı mimari ile 3 yıl içinde yeniden ama bu sefer tuğladan inşa edilmiş.
 Almanya ve İngiltere'de eğitim görmüş 50 kadar mimar 3 yıl içinde şehri küllerinden yeniden canlandırmışlar.
Alesund 
Ben mimariden hiç anlamam. Art Nouveau'nun ne olduğunu da tam anlayamadım ama okuduğum kadarı ile tam da 1900'lerin başında revaçta olan mimari bir akımmış.
Alesund  
Art Nouveau bol bol kulelerin kullanıldığı yaratıcı, dış cephelerde renkli süslemelerin olduğu, küçük detayların farklılık yarattığı bir mimari tarzmış.
Alesund  
Dünyadaki diğer Art Nouveau şehirleri arasında Glasgow, Barselona ve Viyana'da varmış. Ama en ünlüsü Alesund. Çünkü tamamı Art Nouveau tarzında binalardan oluşan sadece ve sadece Alesund'muş.
Limanın kenarındaki banklardan bir detay.
Alesund  
Tekrar şehir merkezine inip de caddelerde dolaşırken bir dükkanın vitrininde Alesund'a ait bu resmi gördüm.  Resmin fotoğrafını çektim.
 Sonra da aynı açıdan aynı yerin fotoğrafını çekmeye çalıştım.
Alesund  
Yapacak başka birşey olmadığından tenha caddeleri ve sokakları dolaştık durduk.
Alesund  
Bahçe şart değil. Evinin önüne koymuşlar saksıları. Ne kadar da güzel olmuş.
Alesund  
Alesund aynı zamanda el sanatlarının da el üstünde tutulduğu bir şehirmiş.
Alesund'da mobilya endüstrisi de gelişmiş. Ama tabi ki asıl geçim kaynağı her zaman balık ticareti olmuş.  Avrupa'nın en modern balık ticareti filosuna sahipmiş. Özellikle ringa balığı ticaretinde en önemli limanmış.
Bir antika dükkanının girişi.
Alesund  
Alesund  
Saat 10:30. Güneş iyice alçaldı.
Alesund  
Alesund'un turistik tanıtım fotoğrafının fotoğrafı.
Saat 11'e geldiğinde gemimizin yanaşacağı limana doğru yürümeye başladık. Alçalan güneş Art Nouveau şehri sarıya boyadı.
Alesund  
Günbatımı fotoğrafları orjinal renklerinde. Herhangi bir müdahelede bulunmadım.
Alesund  
Limanda bizimle birlikte aynı gemiyi bekleyen birkaç kişi daha vardı. Hava gittikçe soğuyordu. Dışarıda beklemek zorundaydık.
Alesund  
Güneş alçaldıkça ışığının etkisi de değişiyor, ben de aynı yerlerin fotoğrafını farklı tonlarda defalarca çekiyordum.
Alesund  
Alesund 
Alesund 
Sal gün batımının fotoğraflarını çekerken.
Alesund  
Alesund 
Kutup dairelerine yaklaştıkça günler nasıl oluyor da daha uzun oluyor, buralarda güneş gökyüzünde nasıl bir yay çiziyor diye merak eder dururdum. Türkiye'nin bulunduğu enlemlerde (36 ile 42 derece kuzey) güneş gözyüzünün güney tarafında gider gelir. En uzun gündüzde bile (21 Haziran) tam tepeye çıkamaz. Tam tepede olması sadece ekvatorda mümkün.
Alesund  
Kuzey kutup dairesi ve civarında ise güneş ufuk çizgisine neredeyse paralel seyrediyor. Tam kutup noktasında ise (bu noktada her yön güney) güneşin hareketi ufuk çizgisine tam paralel. Yaz günleri ufuk çizgisinin etrafında dolanıp duruyor. Gündüz ve gecenin eşit olduğu günlerde ise (21 Mart ve 23 Eylül) güneş ufuk çizgisi ile aynı hizada dolanıyor. Sonrasında ise tamamen ufuk çizgisinin altına inip 6 ay boyunca gözden kayboluyor. Ancak ışıklarını bir süre daha göndermeye devam edip alacakaranlığa sebep oluyor.
Alesund  
Saat gece 12 oldu. Hala gemimiz ortalarda görünmüyor. Sal limana yakın bir yerde açık bir bar bulmuş ısınmak için oraya girdi. Ben ise çok üşümeme rağmen muhteşem ışığı bırakıp da uzunca bir süre gidemedim bara.
Alesund  
 Her dakika ışık değişiyor, şehir farklı tonlara bürünüyordu.
Alesund  
Bir ara evlerin içi yanıyordu.
Alesund  
Soğuğa daha fazla dayanamadım ve ben de bara girdim. İngiltere-İtalya Avrupa Kupası maçının sonunu seyrettik.
Alesund  
Limanda bekleyenlerin sayısı gittikçe arttı.
Alesund  
Nihayet gece saat 1 gibi gemimiz kuzeylerden bir yerden geldi.
Alesund  
Uzun süren check-in den sonra kamaramıza yerleştik ve seyir terasına çıktık. Dışarıda manzara harikaydı. Fotoğrafa tam yansımamış ama ufuktaki ince kızıllık haricinde deniz ve gökyüzü eflatun rengindeydi. Yine mor renkli küçük adalar gözlerimizin önünden geçiyordu. Güneş doğana kadar orada oturmayı nasıl isterdim. Ama üşümek tüm enerjimi almış götürmüş, gözümden uyku akıyordu. Çaresiz kamaraya gittim.
Alesund  
Gemimiz Geiranger Fiyordu gezisini yaptığımız gemiye göre çok büyüktü.
Özellikle seyir bölümü çok büyük ve gösterişliydi, doğal olarak çok kalabalıktı.
Norway
Ertesi sabah vasat bir kahvaltıdan sonra güverteye çıktık.
Norway 
Gördüğümüz her ada buluttan bir şapka takmıştı.
Norway 
Alesund'dan Bergen'e gidene kadar gemiden çektiğimiz fotoğraflar bundan sonrakiler.
Norway 
Norway
Norway
Norway
Norway
Bergen'e yaklaştıkça hava bulutlandı. Ertesi gün başka bir Norveç Fiyordunu daha gezeceğiz.
Sogne Fiyordu'nda görüşmek üzere...

Norveç'teki diğer gezintilerimize bu kayıtlardan ulaşabilirsiniz:
Bergen
Geirangerfjord - Geiranger Fiyordu.
Sognefjord - Sogne Fiyordu19 yorum:

Setenay Süzer dedi ki...

Nesrin Hanım Merhaba,
İnternette Burano adası ile gezi anılarına göz atarken, blogunuza rastladım.Gezip gördüğüm şehirleri başkasının gözü ve yorumuyla yeniden gezmekten çok hoşlanıyorum. Burano yu 2011 Venedik Karnavalında,Alesund'u 2004 yılı Haziranında İzmir den katıldığım bir organize turla gidip görmüştüm şehre gece gelmiş, otelde konaklayıp sabah ayrılmıştık,kişisel olarak erken kalkıp kahvaltıya kadar 2 saat kadar sizden de kısa sürede liman çevresini görebilme şansım olmuştu.Şimdilik bakabildiğim Burano adası ve Alesund sunumunuzu özlü ve bilgilendirici anlatımınızla,usta işi fotograflarınızla çok beğendim,yeniden gezmiş gibi oldum. Bende gezi ve fotograf meraklısıyım, her iki beldede çekimleriniz çok daha detaylı ve güzeller. Tebrik ediyorum.Vakit bulduğumda,hemen hepsini benim de gerçekleştirdiğim diğer gezi anılarınızı okuyacağım.Selamlarımla
Dr.setenay süzer

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba, bloğuma ziyaretlerinizi bekliyorum. Elimden geldiğince de birikmiş olan gezi fotoğraflarını hazırlamaya çalışıyorum. Umarım aralarında daha önce gitmediğiniz yerler de olur :)
Sevgiler...

Saban dedi ki...

Merhabalar Bergenden Fiyord gezisini nasıl ayarladınız acaba. Ben Finlandiya da erasmus yapıyorum. Belki görme şansı yakalayabilirim ve ne kadar harcadınız hatılıyorsanız bu biletler için?

Nesrin Galatalı dedi ki...

Saban Bey selam,
Herşeyi internetten ayarladık. İki tane Fiyord gezisi yaptık. Gemiler için (iç kamara)toplamda yaklaşık 2.000 TL harcadık.

Nesrin Galatalı dedi ki...

Ayrıca Norveç'deki ulaşım ile ilgili http://www.hurtigruten.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ertan dedi ki...

Merhaba,Art Nouveau'da günün son saatleri olmasına rağmen Güneş'in hala etkili ışıkları atında çektiğiniz fotoğrafları çok başarılı buldum.İzniniz olursa sonraki yıllarda bu fotoğrafları derslerimde kullanabilirmiyim? Evet haklısınız coğrafya öğretmeni olduğumu daha önce belirtmeliydim...Teşekkür ederim.

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba Ertan Bey,bahsettiğiniz fotoğrafları kullanabilirsiniz. İzin istediğiniz için teşekkürler.

NAZ dedi ki...

merhabalar nesrin hanım :) yazılarınızı içtenlikle, buyuk bir gözlem gucuyle yazmıssınız ki.. sizi kutlyorum ve bunu bizim okuma imkanını sunduğunuz için tesekkur ediyorum. kafam aslında hayli karısıktı. fakat soradan sizin yazılarınıza rastladım. gercekten norveç ile ilgli planlarım vardı fakat erteliyordum. sizin yazılarınızla bi bakıma ertelemekten vazgectim. ben norvece yerleşmeyi planıyorum. dil eğitimi alıyorum suan. size sormam gereken bişey var. sizce norvecte yasanabilirliği ve iş bulma oranı yuksek sehir hangisi sizce ? cevap versenizde vermesenizde cok tesekkur ediyorum tekrardan :)

Nesrin Galatalı dedi ki...

Naz hanım merhaba,
Öncelikle övgüleriniz için teşekkürler. Ne yazık ki sorunuzun cevabını bilmiyorum. Norveç'i sadece turist olarak gezdik. Yerleşmek ise çok farklı birşey. Tek bildiğim Norveç'in en büyük şehirleri başkent Oslo ve Bergen. Daha önce gitmediyseniz öncelikle gidip görün bence...
Hayallerinizin gerçekleşmesi dileği ile,
Sevgiler...

Adsız dedi ki...

Nesrin hanim selamlar
Ismim Özge Altinay.Bir sorum olacakti size.Bu sene norvecfiyortlari turuna katilacagiz ancak bir konuda kararsiz kaldim.Katilacagimiz tur acentasi bize 2 opsiyon sundu; birincisinde 8 gunluk gezinin 1 gunu denizde geciyor ve alesund var turda grianger yok ,diger opsiyonda 2 gun denizde geciyor ancak alesund yok grianger ve hellisylt var.sizce hangisini secmeliyiz? Grianger mi yoksa alesund mu bu gezinin olmazsa olmazi? Tesekkurler

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba Özge Hanım,
Kötü haber: Kararı verecek olan sizsiniz. Ben ancak gittiğim yerler ile ilgili bilgi ve izlenimlerimi veriyorum bloğumda. Ne yazık ki sizin adınıza karar veremem. Hangi opsiyonu seçerseniz seçin sonuçta Norveç çok güzel bir ülke.
Şimdiden iyi yolculuklar dilerim. Umarım unutulmaz bir gezi olur sizin için.
Sevgiler...

Adsız dedi ki...

Nesrin Hanım merhaba,
Bu gezi rotanızı kendime örnek alarak Temmuz ayında Norveç'e eşimle birlikte gitmeyi planlıyoruz. Bergen-Alesund-Geiranger-Alesund rotalı gemi biletini alacağız, ama ikilemde kaldık. 12 saat ve 22 saat olmak üzere iki opsiyon var ve iki biletin fiyatı da aynı. Farkları nedir? Hangisini almamızı önerirsiniz? Yanıtınız çok değerli. Şimdiden çok teşekkürler.
Levent Ortaköylü - lortakoylu@yahoo.com

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba,
Bergen'den akşam 8'de kalkan gemi sabah 8 civarı (yani 12 saat sonra) Alesund'da oluyor. Burada yolcu alıp-indirdikten sonra Geiranger Fjord'da devam ediyor. Bu fiyordun sonunda yolcu indirdikten sonra Alesund'a geri dönüyor. Böylece bu fiyordu hem giderken hem de dönerken doya doya seyredebilme imkanınız oluyor.
Sonuç olarak 12 saatlik olanda fiyord gezisi yok, sadece Alesund'a gidiş var.
Biz de aynen böyle yapmıştık. Akşam 8'de Bergen'den bindik, ertesi gün sabah Alesund'a uğradıktan sonra Geiranger fiyorda devam ettik ve aynı gemi ile Alesund'a akşam 6:30 gibi geri döndük. Bu sefer Alesund'da indik, çevreyi dolaştık. Geceyarısı (yani ertesi gün sabah 1'deki) kalkan başka bir gemi ile Bergen'e (12 saatte) geri döndük.
İyi yolculuklar.

drmurat dedi ki...

Merhaba Nesrin Hanım 8 Temmuz da Bergen de olacağım eşim ve 3 çocuğumla buradan sognefjord ve flam ı kapsayan bir gemi turu yapmak istiyoruz. sizi yoracağız ama ne gemi şirketine ne de seçenekler ulaşabildim. biz bir rota , saat ve tur öneriniz olabilir mi? biletleri nasıl temin edeceğiz. selamlar. paylaşımlarınız için ayrıca teşekkürler.

Nesrin Galatalı dedi ki...

Selam,

yorumlardaki soru ve cevapları okursanız size yardımcı olur.

iyi tatiller

Adsız dedi ki...

Nesrin Hanim Merhabalar

Biz Alesund'dan dun donduk.Alesund'un kelime anlamini ararken tesadufen sizin blog ile karsilastik ve cok begendik.Elinize saglik.Biz gemi turu ile giitik ve ilk duragimiz Alesund oldu.Sehri ve insanlarini cok sevdik.
Kucuk ama bir o kadar da sirin bir yer.Belki sansimiza hava da cok iyiydi.
Gezi sonrasinda tum ugradimiz limanlar arasinda bu kucuk sehrin ayri bir yeri olduguna karar verdik.Belki de ilk goz agrimiz okdugundan Alesund bizim icin ozel bir yer oldu.
Yeni rotamizda bu sefer Antakya var oda blog da var cok sevindik.
Siz gezmeye ve yazmaya devam edin biz okumaya

Kalin saglicakla

zuhal ve iskender ISIK
ruyapan@hotmail.com

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba Zuhal ve İskender

Eminim Antakya'yı da çok seveceksiniz. Ben gezmeye son hız devam ediyorum ama ne yazik ki bloğa devam etmiyorum.

Sevgiler

Ümit Orhun dedi ki...

Merhaba
Elinize sağlık, fotograflar çok özenli..
Norveç gezi planı yaparken rast geldim sizlere..
Ve gezi planımın en alt sırasına düştü Norveç.
O kadar resimsel ve o kadar kusursuz ki, çektiğiniz fotograflar gayet başarılı olmasına rağmen bir kaç dakika içinde sıkılıp hızlı hızlı geçmeye başladım.
Çok önemli bir şey eksik sanki, çok güzel görünen yağsız-tuzsuz perhiz yemeği gibi..
Ruhu mu yok acaba ??
Ellerinize sağlık, teşekkürler..
Ümit

Nesrin Galatalı dedi ki...

Ümit Bey merhaba,
Lütfen bloğumun sıkıcılığının Norveç'le ilgili kararınızı etkilemesine izin vermeyin.
Lütfen Norveç'e bir şans daha verin.
Benim yansıtamadığım ruhu gittiğinizde bulma ihtimaliniz çok yüksek.
Herşey gönlünüzce olsun.
Nesrin