23 Haziran 2011 Perşembe

İTALYA GEZİMİZ- VENEDİK'DE İLK GÜNVenedik, Venice, Venezia.
Mayıs 2011başında Venedik ve Floransa'ya gitmeye niyet ettik. Çocuklarla birlikte gideceğimiz ilk yurt dışı gezisi olacaktı. Tüm organizasyonu eşim Sal yaptı. Ben ise uzunca süren gribimin son demlerini yaşadığımı düşünmekteydim. Kolumu bile kaldıracak halim yoktu. Sal bir hafta sonrasına ucuz uçak bileti buldu ve aldı. "Nasıl olsa vizeyi de 3-4 gün içinde alırız" dedi. Venedik'te otel aramaya başladı ama 4 kişi için otel odası yok! "E siz odaya bir yatak ilave edin, çocuklar küçük, bi tanesi bizimle yatar" diye mesaj çekti. "Olmaz, iki ayrı oda tutun o zaman" diye cevap geldi. O da bize uymaz. Neyse ki sevgili arkadaşım Nurhan Fesliyen interhome'dan daire kiralama fikrini önerdi de şöyle Büyük Kanal'a nazır 4 kişilik güzel görünümlü bir oda için rezervasyon yaptık. Floransa'da aynı şekilde bir oda buldu Sal. Tek eksiğimiz vize kaldı.
Ve sürprizzzz....
İtalya Konsolosluğu vize randevuları için bir şirketle anlaşmış, başvurular ancak bu şirket aracılığı ile yapılabiliyor. Vizeyi almamız ise en iyi ihtimalle 15 gün sürermiş.

Sal yılmıyor, hadi herşey yeni baştan. 28 Mayıs için yine ucuz uçak bileti buldu ama 200 Euro ceza ödemesi gerekti. Ayrıca gideceğimiz tarihte Venedik'te ne otel odası kalmış ne kiralık daire. Zar zor bir tane bulduk, iyi kötü demeden rezarvasyonu yaptık. Floransa'da daire konusunda sorun çıkmadı.

Bu arada oğlum Ege hastalandı. Seyehate çıkmadan önce çocuğun bademciklerini de aldıralım dedik. Ege'ye İtalya'da bol bol dondurma yeme sözü verdik. Ben de sinüzit oldum. Kolumun yanısıra başımı da kaldıramadım. Vizeye başvuruydu, ameliyattı derken valiz toplama zamanı geldi, son enerjimi de bu iş için harcadım.

Oğlum da, kızım da daha önce uçağa binmişlerdi ama hatırlamayacak kadar küçüktüler. O yüzden ilk kez biniyormuş gibi heyecanlıydılar ve korkunun izi bile yoktu. Yol boyunca uçaklarla ilgili yüzlerce soru ile kafamızı şişirdiler. Hostesler oyuncak uçaklar verdiler bizimkilere, tüm İtalya seyehati boyunca onlarla oynadılar. Yanımıza başka oyuncak almamıştık bu yüzden hediyeler çok makbule geçti. THY'ye teşekkür ediyorum.

Ve işte Venedik, Venice, Venezia.

Venedik, Venice, Venezia.  

Marco Polo Havaalanı şehrin anakaradaki bölümü olan Mestre'de. Buradan şehir merkezine AC TV nin yarım saatte bir kalkan 5 no'lu otobüsü ile gittik. Venedik anakaraya 4 km uzunluğundaki  kara ve demiryolu köprüsü ile bağlı.
Venedik, Venice, Venezia. 
Venedik, Venice, Venezia. 
Motorlu kara ulaşımı Piazalle Roma (Roma Meydanı) da son buluyor. Meydan otopark görünümünde. Sonrasına sadece kanal otobüsleri olan vaporettolarla ya da yürüyerek ulaşım sağlanıyor. Saat 19 civarında olmasına rağmen güneş bizi epey rahatsız etti. Ege'cim çocukların eşyalarını koyduğum valizi yol boyunca kendi çekti. Oğlum büyümüş!
Ege'nin çektiği bir vaporetto fotoğrafı
Venedik, Venice, Venezia.
Diğer ucu S.Lucia Tren İstasyonu'na giden Calatrava Köprüsü'nü geçmeden hemen solda vaporetto durağı var. Venedik'de 4 gece kalacağımızdan 72 saatlik biglietto (bilet) aldık. Bir de Venedik haritası. Dairemiz Rialto Köprüsü'ne yakın. 1 numaralı  hat önerilmişti ama dilenci vaporettosu gibi her durağa uğruyor. Biz 2 numaralı hatta bindik. Küçük durakları atlıyor, ekspres yani.
Rialto Köprüsü üzerinden çektiğimiz bir fotoğraf
Venedik, Venice, Venezia.
Büyük Kanal'ı ilk kez görmenin heyecanı ile vaporettoda ilerliyoruz. Tıklım tıklım dolu. İnsan ve valiz kalabalığı. Rialto Durağı'nda indik. Ünlü köprüye şöyle bir bakış fırlattıktan sonra Sal haritaya konsantre oldu. İki erkek valizleri çekiyor, ben Irmak'ın elinden tuttum, arkamda ağır sırt çantası, takipteyiz.
Venedik, Venice, Venezia.
Oldukça dolandıktan sonra haritaya göre dairemizin olması gerektiği yerdeyiz. Ama sokağımız kayıp. Meğerse iki bina arasındaki aralık bizim sokakmış. Genişliği 1m ile 1.5 metre arasında değişiyor.
Venedik, Venice, Venezia. 
Sokağın sonu ortasında su kuyusu bulunan küçük bir meydana açılıyordu. Sonradan farkettik ki Venedik'de her meydanın ortasında artık kullanılmayan bir su kuyusu mevcut.
Venedik, Venice, Venezia. 
  Bizim oda sağdaki pembe binanın giriş katında
Venedik, Venice, Venezia.
Evin sahibesini bizi beklerken bulduk. Oldukça eski bir binadan içeri girdik. Kadın çok çok az İngilizce biliyordu. Sal'da 8 yıl önce 2 kur İtalyanca kursuna gitmişti. Daha çok el kol hareketleriyle anlaşmaya çalıştılar.    
   Giriş kapısından sonraki apartman boşluğu. Karşıdaki kapı ise kanala açılıyor. Hemen önüne park eden gondola buradan biniliyor. Her evde var böyle bir kapı. Hatta eskiden bazı evlerin yürüme yolu yokmuş. Sonradan 45-50 tane kanalı doldurup bu evlere yürüme yolu yapmışlar.  
Venedik, Venice, Venezia. 
Her gün farklı çamaşırlar asılıyordu pencerelere...
Venedik, Venice, Venezia.
Eski bir venedik evindeyiz. Dekorasyon güzel ama biraz kasvetliydi. Duvarlar koyu yeşil, kapılarda altın varak işlemeler vardı. Banyo ve mutfak temizdi. Valizlerdeki giysileri boşaltabileceğim boş bir dolap bulamadım. Bu durum beni strese soktu. Dolap yoktu ama olsun, yatak odasında piyano vardı. Ben de eşyaları piyanonun üzerine dizdim.


Birden dışarıdan müzik sesi duyduk. "Birisi radyo falan mı açtı acaba, nerden geliyor bu şarkı?" derken perdeyi aralayıp dışarı baktık ki gözlerimiz yerinden oynadı. Odamızın karşısı ve önü kanal, gondollar geçit resmi yapıyor. Gondolun bir tanesinde bir adam akordiyon eşliğinde serenat söylüyor. Ama nasıl güzel geliyor ses. Kanalların akustiği mi çok iyi, adamın sesi mi çok gür bilemedim.
Venedik, Venice, Venezia. 
Odamız tam da gondol güzergahı üzerindeymiş. Bol bol time lapse (zaman aralıklı fotoğraflardan yapılan video) çekmek niyetindeydik. İstesek buradan daha iyi bir oda bulamazdık diye seviniyoruz. 
Venedik, Venice, Venezia. 
Yatak odası penceresinden manzaramız
Venedik, Venice, Venezia.
Sal salon penceresinden dışarı sarkarak yatak odası penceresinden  görünen manzarayı da birleştirip panaromik bir fotoğraf çekti.
 Venedik, Venice, Venezia. 
 Karnımız aç, birşeyler yemek için hemen dışarı çıkıyoruz. Hava kararmıştı. Vitrinlerden gözlerimi alamadım.
 Venedik, Venice, Venezia. 
Venedik söz konusu olduğunda akla hep kanal, maske, köprüler ve gondol gelir. Vitrinlerden hiç bahsedilmez.
 Venedik, Venice, Venezia. 
Cam objeler, giysiler, maskeler, cam boncuklar, ne satılırsa satılsın vitrinlerin hepsi çok çok güzel düzenlenmiş.
 Venedik, Venice, Venezia. 
Kendimi vitrin fotoğrafı çekmekten alıkoyamadım.
 Venedik, Venice, Venezia. 
Rialto Köprüsü ile San Marco Meydanı arasındaki sokaklarda Venedik'in en gösterişli vitrinleri yer alıyor.
 Venedik, Venice, Venezia. 
 
Venedik'in en turistik mahallesi de bu bölge zaten.
Venedik, Venice, Venezia. 
Yakın bir yerlerde sandviç tarzı şeyler atıştırdıktan sonra dairemize geri döndük ve Venedik'te kısa süren ilk günümüzü tamamladık.
 Venedik, Venice, Venezia. 
 Geri dönerken ben hala vitrinlere yapışmış fotoğraflarını çekiyordum.
 Venedik, Venice, Venezia.   
Venedik gezimizin diğer kayıtlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
Venedik'te ikinci günümüz
 Murano Adası
Burano Adası
 Venedik Gezimize Devam

 

8 yorum:

gülten s, dedi ki...

Merhaba,
gidemediğim,görmeyi çok istediğim yerlerde yazınızda geçen ayrıntıları merak ederdim.sevdiğim bir bakış açısı.doğaçlama gelişen video görüntüsü de super bir tat vermiş yazıya.ellerinize,yüreğinize sağlık.çok teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için.

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba Gülten Hanım,
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Gezinin devamını da en kısa sürede paylaşmaya çalışacağım.
Sevgiler...

Efsane Ersan Photography dedi ki...

Nesrincim ,
Hem tebrik ederim, hem teşekkür ederim.Bizim bir yere gideceğimiz yok ama sayende gitmiş gibi oldum.Devamını bekliyorum..

Nesrin Galatalı dedi ki...

Teşekkürler Efsanecim,
Devamını hazırlamaya başladım ama ağır ilerliyor. Size de acil geziler diliyorum:) Hiçbirşey kendi gözünle görmenin yerini tutmuyor çünkü.

BEBO dedi ki...

Şahane fotoğraflar ve anlatım için teşekkürler.. Ekim ayında Venedik veya Floransa ya gideceğim..kaldığınız yerlerden memnun kaldıysanız isimlerini verebilir misiniz ? teş. :)

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba,
Kaldığımız yerler inrethome'dan ayarladığımız kiralık dairelerdi. Venedik'de kaldığımız daire iyi değildi. Özellikle Büyük Kanal'a cephesi olan bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Floransa'daki dairemizden çok memnun kaldık. İlgilenirseniz Interhome.com daki kodu: IT5270.545.1

Adsız dedi ki...

Merhaba, 4yaşında kızımla gitmek istiyoruz,Gordon'lar çocuk bilebiliyoruz,güvenli mi,teşekkürler

Nesrin Galatalı dedi ki...

Merhaba,
Gondolcular gondolun içine dengeli şekilde oturtuyorlar binenleri. Sorun çıkacağını zannetmiyorum.
Şimdiden iyi tatiller dilerim.